Úradník, ktorý musí byť politikom

Autor: Igor André | 12.4.2016 o 23:13 | Karma článku: 3,54 | Prečítané:  958x

Úrad splnomocnenca pre Rómov je bohužiaľ aj v roku 2016 jedinou pozíciou, kde si môže zástupca Rómov trénovať svoje politické zručnosti na celoštátnej úrovni. Môžeme si dovoliť na tomto poste nerómskeho úradníka? 

Slovenská republika má po dnešku už 14 splnomocnencov vlády pre rôzne odvetvia verejnej sféry. Kto vie vymenovať viac ako dvoch z nich je buď novinár alebo informatik, ktorý ich podobizne umiestnil na stránku Úradu vlády SR. Jedným z tých dvoch a nespornou jednotkou vo verejnej rozoznateľnosti spomedzi splnomocnencov je ten „pre Rómov“. Jeho činnosť alebo nečinnosť plní publicistické rubriky novín a taktiež on sám býva častým hosťom v spravodajských reláciách televízií. Nový splnomocnenec pre Rómov ešte ani nebol potvrdený ako nominant na túto funkciu a už boli vonku kritické poznámky a komentáre na jeho adresu. Nie, neklamme si. Až keď bude rovnako verejne známy aj generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (jeden z najväčších štátnych úradov), uverím, že splnomocnenec pre Rómov je a má byť iba úradník. Rozdiely medzi očakávaniami, ktoré vyvoláva na jednej strane šéf Ústredia práce a na strane druhej strane splnomocnenec pre Rómov nie sú v ich výške, ale v ich druhu. Prvý zodpovedá za hladké fungovanie systému a napĺňanie vízie štátu v oblasti sociálnych a zamestnaneckých služieb, druhý má tú víziu spoluvytvárať a tlačiť príslušné rezorty do jej implementácie.  

Mám za to, že ak chce splnomocnenec pre Rómov niečo dosiahnuť, nielenže by mal, ale aj musí okrem odborných znalostí v téme preukázať veľkú porciu politického talentu. Ak chce pre svoje prierezové opatrenia získať čo najväčšiu podporu, musí sa vedieť rovnako dobre pohybovať v dedinskej krčme, mestskej kaviarni i rómskej osade. Jeho sila pri vyjednávaniach s ministerstvami a samosprávami záleží do veľkej miery od toho, ako dokáže komunikovať s verejnosťou. Možno si niekto myslí, že hlavné je politické krytie. Nuž, Miroslav Pollák by o tom asi vedel povedať svoje. Vo svojom čase bol podriadený priamo premiérke SR, ale táto pozícia pomohla asi viacej budovať jeho osobnú pokoru ako zlepšovať stav chudobných Rómov. Rómsky pôvod splnomocnenca by mala byť samozrejmosť, pretože to prináša nielen obrovskú symbolickú, ale aj konkrétnu praktickú hodnotu.

Keďže nový splnomocnenec Ábel Ravasz ním nie je, tak sa prirodzene uchyľuje k rétorike „odosobnenia a profesionalizácie Úradu“. Nuž, čo iné mu ale zostáva? Tento kurz však bude nevyhnutne smerovať k tomu, že chudobní Rómovia v gescii profesionálnych úradníkov budú ešte viacej objektom, a nie subjektom tvorby štátnych politík. Na výkone Petra Polláka sa dá nájsť mnoho múch (bolo by tam aj zopár mäsiarok), ale jeho verejná viditeľnosť a politická terénna práca, či už so starostami, cirkvami a samotnými obyvateľmi rómskych komunít si podľa mojej mienky zaslúži veľký lajk. Okrem hŕstky rómskych starostov roztrúsených naprieč Slovenskom bol v uplynulých 3,5 rokoch Peter Pollák jediný Róm vo vysokej štátnej funkcii so slušným priamym aj nepriamym dosahom na nemalé finančné zdroje, ku ktorému sa mohli chudobní Rómovia na celoštátnej úrovni vzťahovať a identifikovať. K tomu prispieval ešte aj jeho príbeh „chlapca z osady“. Ak sa k nemu mohli vzťahovať, znamená to, že on ich mohol efektívnejšie vťahovať do spoločnosti pripomínaním ich práv, ale aj povinností. A to nebolo spojené s jeho poslaneckou pozíciou, ktorej málo vzdelaní Rómovia vôbec nerozumejú. Bolo to spojené s ním ako „tým vo vláde, ktorý nám má a bude pomáhať“. Peter Pollák si túto pozíciu programovo budoval, avšak si nedokázal poradiť s tým, že krúžkovanie osôb z chvosta kandidátky politickej strany si od voliča vyžaduje súbor zručností, ktorými mnohí ľudia z osád jednoducho nedisponujú. To ho napokon vyradilo z parlamentu. Nemenej významným praktickým benefitom Róma/-ky na pozícii splnomocnenca je jeho/jej sebavedomie presadzovať kroky, ktoré majú naoko reštriktívny charakter, ale napokon môžu v kombinácii s rozvojovými opatreniami slúžiť k plnohodnotnej integrácii do spoločnosti. Peter Pollák sa nebál postaviť  samotným dotknutým osobám v rómskych komunitách, ale aj kritike domácich a medzinárodných ľudsko-právnych organizácií vo veci povinného odpracovania si základnej dávky v hmotnej núdzi. Bude mať túto odvahu a sebavedomie presadzovať naoko reštriktívne opatrenia zoči-voči tlaku ľudsko-právnych aktivistov a nevôli svojich „klientov“ aj mladý nerómsky akademik Ábel Ravasz?

Stav životných podmienok v chudobných rómskych komunitách a s ním súvisiaca zložitosť rómsko-nerómskych vzťahov je komplexným sociálno-etnickým problémom, ktorého riešenia majú výsostne politické parametre. Tváriť sa, že ho vyriešime po úradnícky predpokladá, že sa jedná o problém technickej povahy. Súbor komplexných opatrení dotýkajúcich sa životov státisícov osôb si však vyžaduje predovšetkým silný politický leadership a brilantnú komunikáciu s verejnosťou. Splnomocnenec pre Rómov by mal byť preto silný líder, s ktorým sa identifikuje podstatná časť vylúčených Rómov, požíva všeobecný rešpekt, je schopný pre svoju víziu nadchnúť a potiahnuť hlavných hráčov v štátnej správe i samospráve a presvedčiť verejnosť, že sa to dá riešiť ešte v rámci systému liberálnej demokracie. Nerád by som sa v krátkej budúcnosti dožil, aby nám model profesionálnej a odosobnenej štátnej správy zavádzali Eichmannovské typy.     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?